Trądzik, historie zmyślone a prawda

Trądzik jest dość powszechną zmorą nastolatków, którzy poszukując pomocy, często natrafiają na powielane przez lata prawdy i mity. Wiemy, że może się on nasilać pod wpływem wielu czynników, ale czy wszystkie obiegowe opinie mają swoje potwierdzenie w badaniach naukowych?

Co nie jest prawdą?

Najbardziej rozpowszechnioną, błędną opinią jest stwierdzenie, iż trądzik jest zaraźliwy. To mit, każdy z nas produkuje bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku, jednak groźne są one tylko w niektórych przypadkach i tylko na skórze producenta. Równie niemającą nic wspólnego z rzeczywistością, a niezwykle krzywdzącą, jest opinia, jakoby trądzik wynikał z brudu. Mycie lub nie mycie skóry, nie mają nic wspólnego z powstawaniem wykwitów. Nasilać zmiany mogą natomiast, źle przeprowadzone zabiegi myjące. Równie fałszywym jest myślenie, iż na stan cery trądzikowej wpływ ma życie seksualne. Nie wykazano żadnego wpływu aktywności seksualnej na trądzik.

Co pogarsza stan skóry?

Faktyczny wpływ na stan skóry ma natomiast stres. Nadmierne nerwy i pobudliwość mogą wpływać na zaognienie stanów chorobowych, tak samo jak wyciskanie krostek. Inwazyjne metody walki z trądzikiem mogą także prowadzić do powstania nowych wykwitów, a nawet trwałych blizn.

Dość duży wpływ na zaostrzenie choroby ma alkohol. U większości badanych negatywnie wpłynął na stan cery.

Jak z nim walczyć?

Popularną opinią jest dobroczynny wpływ światła słonecznego i promieni UV na zmiany trądzikowe. Według naukowców słonce w racjonalnych dawkach korzystnie wpływa na zmiany skórne. Opalanie czy korzystanie z solarium powinno być jednak uprzednio skonsultowane z lekarzem, szczególnie gdy stosujemy inne leki lub maści. Wiele z nich w połączeniu ze słońcem może spowodować alergię.

Udowodniono również, iż uwarunkowania genetyczne mają duży wpływ na przebieg choroby. Często trądzik dziedziczymy po rodzicach, jest to więc niezależne od nas. Jednak u większości pacjentów(70%) choroba mija z wiekiem, a poddanie się leczeniu skraca jej okres. Nie powinno się więc ignorować trądziku, a zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Tagi: choroby skóry, trądzik, fakty i mity, badania naukowe, leczenie

© Copyright Naturalne kosmetyki dojrzalej kobiety 2025